Календар догађаја

На данашњи дан преминуо је Момчило Настасијевић
понедељак, 13. фебруар 2023.
посета : 26727

На данашњи дан 1938. године преминуо је српски писац Момчило Настасијевић, једна од најснажнијих песничких личности српске литературе између два светска рата и претеча модерне српске драме. Красио га је веома специфичан стил и изузетна језичка инвенција. Завршио је Филозофски факултет у Београду и до смрти 1938. био професор гимназије. Писао је лирске песме, драме и приповетке са старосрпским мотивима. Дела: песме "Лирски кругови", приповетке "Из тамног вилајета", либрето "Међулушко благо", драме "Код вечне славине", "Недозвани", "Газда-Младенова кћи". Више детаља о животу Момчила Настасијевића прочитајте у следећем чланку.

Нa седници Наставничког већа, 13. априла 1992. године, донета је одлука да се Скупштини општине Горњи Милановац упути захтев за промену имена наше школе која је до тада носила назив ОШ "Др Иван Рибар". Дат је предлог да школа носи име Момчилa Настасијевићa, познатог књижевника и нашег суграђанина. Решењем Скупштине општине Горњи Милановац бр. 1-06-17/93, почев од 27. фебруара 1993. године, школа носи данашњи назив Основна школа "Момчило Настасијевић".